Laminer Hava ve Mikrobiyolojik Güvenlik Kabinleri İçin Faydalı Bilgiler

1- Satın Almadan Önce İhtiyaçlarınız Belirleyin

2- İyi Laboratuvar Uygulamaları

3- Kontaminasyon Potansiyelini Azaltma

4- İdeal Çalışma

 

       1- Satın Almadan Önce İhtiyaçlarınız Belirleyin 

      Laminer hava kabinleri ilk bakışta mikrobiyolojik güvenlik kabinlerine benzerler. Ancak koruma anlamında aralarında çok önemli farklar vardır.

       Laminer hava kabininde, filtre edilmiş steril hava kabin içindeki örnekleri korur. Ortam havası örnekleri konta mine edemez. HEPA filtre ortamdaki partikülleri tutarak örneklerin konta mine olmasını engeller. Filtre edilmiş havanın bir kısmı kabinin penceresinin altın da ki boşluktan ortama atılırken, bir kısmı tekrar sirküle edilerek HEPA filtrenin ömrü uzatılır.

       Mikrobiyolojik güvenlik kabininde hava pencerenin altındaki boşluktan kabin içine alınır. Böylece kabin içinden dışarı herhangi bir partikül geçişi engellenerek kullanıcı korunmuş olur. İçeri alınan hava kabin tablasının altından, yan ve arka duvarlardan geçer ve HEPA filtreden geçirilerek kabin içine verilir. Böylece kabin içindeki örnekler korunmuş olur. Ortama atılan hava ikinci bir HEPA filtreden geçirildiği için ortam atılan hava da steril havadır. Kabin içindeki havanın yaklaşık üçte ikisi tekrar sirküle edilerek ana ve egzoz filtrelerin kullanım ömrü arttırılmaktadır.

 

       2- İyi Laboratuvar Uygulamaları

       Kabin içinde çalışacağınız örnekleri bir tarafta, işlemi biten örnekleri diğer tarafta tutun. Örneklerinizi kabinin ön tarafından en az 20 cm uzakta tutmaya özen gösterin.

 

       3- Kontaminasyon Potansiyelini Azaltma

       Çalışmalarınız bittiğinde kullandığınız malzemeleri sterile edip kabin dışına çıkartın. Kullanılmış malzemeleri kabin içinde bırakmayınız.

 

       4- İdeal Çalışma

 

       Çalışmanıza çay molası ya da öğle yemeği gibi nedenlerle ara verdiğinizde cihazı yarım hızda çalıştırabilirsiniz. Hava sirkülasyonu azaltılmış olarak devam edecektir ve filtre ömrünüz uzayacaktır. Çalışmanıza tekrar başlamadan önce cihaz tam hızda çalıştırılmalıdır. Hava hızı stabil olup güvenli çalışma koşulları oluşana kadar birkaç dakika bekleyiniz. Cihazın ilk çalıştırılmasında uygulamalarınıza başlamadan önce 15 dakika bekleyiniz.  

 

Burada verilen Faydalı Bilgiler herkes tarafından ulaşılabilecek genel bilgilerden derlenmiştir. Bu bilgiler müşterilerimize NÜVE'nin bir hizmetidir ve iyi niyetimizle oldukları gibi yayınlanmaktadırlar. NÜVE, bu bilgilerle ilgili hiç bir sorumluluk kabul etmez. Bu bilgileri kullanmadan önce doğrululuğu kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Laminer Hava ve Mikrobiyolojik Güvenlik Kabinleri İçin Faydalı Bilgiler
X